Cianotipija – tai fotografijos technika, kai negatyvas eksponuojamas ant popieriaus ar kitas medžiagos, padengtos amonio geležies citrato ir kalio heksaciano feriato (raudonosios kraujo druskos). Išgaunamas monochrominis mėlynos spalvos atspaudas.
Geriausiai atspaudai gaunasi ant popieriaus, kartono, audinio ar marškinėlių.
EDUKACIJA ŠIAULIŲ FOTOGRAFIJOS MUZIEJUJE
Labai likome sužavėti šia technika. Muziejaus darbuotojai maloniai papasakojo cianotipijos technikos atsiradimo ištakas, kartu lydėjo viso proceso metu.
Anna Atkins buvo britų bitanikė, kuri norėjo išleisti knygą su augalų iliustracijomis. Jos draugas chemikas John Helschel išrado būdą kaip tai įgyvendinti.
O štai mūsų komanda užsiėmė kūryba ir kartu ekperimentu. Pasidengėme popieriu cheminiu mišiniu, nudžiuvus dėjome negatyvus, atspausdintus ant skaidrės. Uždengėme stiklu ir pritvirtinome segtukais. Muziejaus darbuotoja sudėju visus darbelius į UV spindulių ,,stalčių”. Laukti reikėjo apie 5-10 min.
O kol laukėme, pasibandėme Camera obscura. Pirmąjai nuotraukai sugeneruoti reikėjo 8 valandas nejudėti! Na, mes kiek pasukčiavome 🙂
Ištraukus mūsų ruošinius, nuėmėme stikliukus ir atvirukus nuplovėme vandeniu. Čia įvyko magija.. beplaunant vaizdas ėmė keistis, ryškėti ir rodyti savo charakterį. Galiausiai, visi darbeliai buvo sumerkti trumpam į vandens ir vandenilio peroksido mišinį. Taip jie įgavo ryškesnį mėlį.
Rezultatas…
Atradus tokį grožį, norisi bandyti dar ir dar…
Edukacija vyko Šiaulių fotografijos muziejuje.