UGDYMAS ŠEIMOJE | VASARIS | KOVAS 2022

Ups..Vėluojam 🙂 Mūsų šeimą papildė nauja gyvybė, tad šie du mėnesiai buvo … kitokie 🙂 Tačiau iš kitos pusės buvo proga peržvelgti tai, ką jau žinome. Proga stebėti kaip viskas realizuojasi praktikoje. Duoti vaikams ir sau daugiau neapibrėžtumo, vietos analizei. Visus metus nebuvo laiko stabtelėti, o šis naujasis etapas leido pamatyti jau pasiektus rezultatus. Kas džiūgina.

KALBA

Noriu pasidalinti, kad skaitantis vaikas ,,atriša rankas”. Galima leistis daug giliau į tyrinėjimus, nes vaikas pats geba perskaityti papildomos informacijos. Jau nekalbu apie jo švytinčias akis ir didelę šypseną veide. Kartu su skaitymu, patobulėjo ir rašymas. Manau, kad tam įtakos turi tai, kad sūnus šiuos įgūdžius organiškai įtraukia į savo kasdienį gyvenimą. Pavyzdžiui:

  • laisvu laiku skaito sesei knygas;
  • skaito jam įdomias knygas (pvz.: minecraft instrukcijas ar lego komiksus);
  • užrašai mieste (gatvių, parduotuvių, iškabų pavadinimai, reklamos ir pan.);
  • kuria skaitymo ir rašymo žaidimus, užduotis;
  • ieško raidžių ar žodžių knygose;
  • ,,užuominų” žaidimas (lobio paieška, sekant instrukcijas);
  • skaito ir renka tekstus klaviatūra;
  • savo piešinius ar brėžinius papildo tekstais.

Žinoma, prisideda istorijų kūrimo procesas. Labai džiugu, kad visos tos pamokėlės sėsta vaikų galvose ir jie įgytas žinias naudoja savo žaidimuose.

O kad skatymo svarba neišblėstų, vakarais kartu klausome LRT ,,Vakaro pasaka”. Vaikams labai svarbu neprarasti gebėjimo įsivaizduoti, tad audio knygos – puiki priemonė. Nepamirštame ir popierinių knygų. Juk knyga yra knyga, joks skaitmeninis formatas nepakeis tikros knygos, kuomet ją liečiame, nešamės kartu, vartome… Keletas vaikams patikusių knygelių (dukrai labiau gal, 4m.):

KNYGA ,,SEPTYNIOS MIEGAPELĖS LOVELĖS”

MATEMATIKA

Jau neįsivaizduoju mūsų gyvenimo be matavimų, skaičių, lygynimų. Naudojame skaičiuotuvą (IKEA kasos aparatą) ir mokomės sudėti, atimti mintinai. Neseniai susipažinome su daugyba. Nemaniau, kad sūnus taip nesudėtingai supras esmę. Pirmiausia viską aptarėme žodžiu (3 ir 3 bus 6, o tada 2 kartus po 3 bus 6), o tada užrašiau 3 + 3 = 6; 2 x 3 = 6. Kitąkart padidinau skaičius (2+2+2+2+2+2+2+2+2+2 = 20 arba 10 x 2 = 20). Tokiu būdu ir treniruojamės 🙂 Išradinėjame įdomias užduotis, kad visas daugybos konceptas įgautų dar didesnę vertę. Pvz.: jeigu tavo 1 kg kainuoja 5 eur, tai kiek tu kainuoji? (vaikas turi pasisverti ir sudauginti savo svorį su 1kg kaina)).

Jau kurį laiką sūnus domisi pinigais, tad susipažinome su monetomis, iš kur jos atkeliavo, kokios būna, ką galime nusipirkti. Teoriškai skaičiuojame kiek ko galėtume nusipirkti už tam tikrą sumą, o vėliau leidžiame sūnui pačiam apsiprekinti. Taip teorija virsta praktika 🙂

Ir dar keletas papildomos veiklos idėjų:

PIEŠIAME DRAUGYSTĖS SALĄ
SLAPTAS KODAS

MOKSLAS | PASAULIO PAŽINIMAS

Sūnui vis dar aktualu konstravimas, robotai, tad su tėčiu apsilankė Šiaulių radijo ir televizijos muziejuje ir grįžo kupini naujų idėjų.

ROBOTO ,,SIRIJUS” BROLIS

Šiaulių ugdymo šeimoje grupelė susibūrė duonos kepimo edukacijojs Žaliūkų malūno muziejuje. Vaikai sužinojo kaip kepama duona, kokia jos kilmė mūsų krašte ir pan. Buvo verta sudalyvauti.

KŪRYBA | MENAS

Pastebėjau, kad mano vaikus labai nuramina kūryba. Kurdami jie pasakoja savas istorijas, mokosi įvairių technikų, atsipalaiduoja. Keletas darbelių, kuriuos pavyko užfiksuoti:

MOLIO DĖLIONĖ: MANO NAMAI
TAPYBA | CITRINOS
RANKŲ DARBO PAPUOŠALAS
PASIKELKIM NUOTAIKĄ!

SVEIKA GYVENSENA | EMOCIJOS | ŽMOGUS

Pasaulio įvykiai privertė permąstyti daug dalykų ir nori nenori tai atsiliepė mūsų pasirinktom temoms, bei žmogiškumo ugdymui.

KĄ REIŠKIA BŪTI GERU?
SUPRASTI KĄ JAUČIA KITAS
DRAUGŲ RATAI
ASMENINĖ ERDVĖ

PAPILDOMA INFORMACIJA

Gavau keletą asmeninių klausimų ką daryti, jeigu vaikai nenoriai jungiasi į siūlomas veiklas. Nenoriu dalinti patarimų, nes mes esame toooooookie skirtingi. Viskas, ką galiu, tai tik pasidalinti savo patirtimi ir įžvalgomis. Galbūt kažkas tiks ir jums.

JEIGU VAIKAS NENORI MOKYTIS

Ir negalėjau neparašyti apie mokymasi, kai mūsų namuose kūdikis :)))

UGDYMAS ŠEIMOJE GIMUS KŪDIKIUI

Beje, jeigu ir jūs katą per savaitę susėdate kartu visa šeima, žiūrite filmą ir po to jį aptariate, žvilgtelėkite į sąrašą (perspėjimas – šįkart dauguma filmų labai rimtų, galbūt ne visai mažiesiems vaikams):

FILMAI ŠEIMAI

Šiam kartui tiek, kuriame, ieškome mokomės… 🙂