ŠVIESOS STALAS: kas tai?

Šviesos stalas – viena iš Reggio Emilia pedagogikoje naudojamų priemonių kūrybai, pažinimui ir žaidimui. Visa kas yra kitaip nei mūsų kasdieniame gyvenime – mus traukia. Taip yra ir su šviesa, ji nuramina, pritraukia dėmesį, stimuliuoja protinę veiklą, pabudina smalsumą, padeda vaikams susikoncentruoti. Tie patys dalykai ant šviesos stalo atrodo visai kitaip. Paprastai staliukai būna sukurti žaidimui smėliu, piešti, naudoti skaidrias figūras, įvairius objektus. Labai daug papildomų pojūčių ir atradimų duoda veidrodis, pastatytas priešais vaiką. Nuo staliuko atsispindintis vaizdas sukuria tarsi dar vieną dimensiją!

Mes šias priemones įsigijome palaipsniui. Kai kurias gaminau pati iš skaidrių paviršių, įvairių popierių, daiktų, parsinešame iš lauko. Labai gerai pasiteisinęs dalykas – skaidrės. Jos pirkti yra gan ne pigios, bet kai gauname dovanų ar įsigyjame ką nors, dažnai būna skaidrus ,,langelis” dėžutėje, tai aš juos kaupiu, o prireikus tiesiog ant viršaus markeriu nupiešiu ant viršaus paveiksliukus, raštus, mandalas ir pan. Žinoma, labiausia vaikus traukia spalvoti, peršviečiami dalykėliai ))

Kur įsigyti staliuką?

Mes savąjį gaminome patys. Vyras elektros inžinerius, tai nebuvo bėdų dėl tinkamo apšvietimo montavimo. Kadangi vaikai praleidžia nemažai laiko žaisdami, tai labai gerai pagalvočiau prieš darant tuos greitus projektukus, kur po dėže pakišame kalėdines lemputes ir pan. Aš labiau už profesionalų patikrintą daiktą, kuris nekenktų akimis, šviesa būtų tinkamai paskirstyta ir paskleista, reikiamos temperatūros. Šis malonumas nėra pigus. Nesu tikra kokios kainos šiai dienai, bet mes gaminomės 2017 metais, tuomet pigiausias variantas buvo nuo 250eur (mes pagaminome už 50eur, ačiū vyrui).

Svarbu, kad staliukas nestovėtų kampe kaip dekoracija, bet iš tiesų atliktų savo darbą. Iš mano patirties, vaikai nuo 2-3 metų parodo tikrą susidomėjimą. Sūnui bus penki tai tik dabar galime naudoti staliuką kuriant istorijas, susipažįstant su pasauliu ir pan. Iki tol staliuko paskirtis buvo labiau sensorinė-motorinė, bei kūrybinė.

—> #ŠVIESOSSTALAS <—

(Šviesa, kontrastas, kūryba, Reggio Emilia)

Keletas mamyčių vis klausinėja apie šviesos stalą: kada naudoti, kaip ir t.t.

Galiu pasidalinti tik savo pastebėjimais ir patirtimi. Staliuką mes gaminome patys, vyras specialistas elektros srityje ir ne tik… 😍 tad buvo pigiau ir patikimiau. Mat kokybiški staliukai kainuoja nemažai (250-500€). Žinoma, mačiau skelbimų, kad gamina ir pigiau 100-150€. Nieko negaliu pasakyti dėl jų kokybės. Nenorėjome rizikuoti. Labai svarbu, kad būtų kokybiškai pagaminta, ypatingai apšvietimas.

Pati šviesos stalo idėja atkeliavo iš Reggio Emilia pedagogikos. Tai viena iš 100 vaiko galimų kalbų išreikšti savo idėjas. Lietuvoje vis daugiau darželių naudoja juos kaip ugdymo priemonę ne tik kūrybai, bet ir kituose srityse. Šviesa vaikus tiesiog ,,pritraukia”. Galiu pasakyti, kad mane irgi ji veikia nepaprastai. Vakare, po ilgos dienos dažnai prisėdu kartu su sūnumi pažaisti, tai jaučiu kaip mane įtraukia maloni šviesa, kontrastas, splavų žaismas, daiktai tarsi atgyja… tikras poilsis.

Staliuką padovanojom 2-ojo gimtadienio proga. Tačiau, maniau, kad mums buvo per anksti.. buvo tiesiog momentinis efektas ir tiek. Bet aš norėjau panaudoti jį tobulėjimui. Lengvai nepasidaviau kol pasiekėm beveik 3 metus. 😂 Dabar staliukas vis dažniau tampa mūsų susibūrimo vieta. Neveltui sakoma, kad kažką rimto su vaiku gali nuveikti kai jam sueina 3 metai, tada jis staiga supranta žaidimų esmę, tampa gana savarankiškas. Iki tol jis dar auga tarsi būtų mamos išorinėse įsčiose, todėl ir pasaulio suvokimas kiek siauresnis.

Kaip bebūtų, prieš gamybą abejojome dėl poveikio akims. Kiek domėjomės tai kokybiškai pagaminto šviesos staliuko led šviesa nėra galinga ir išsisklaido vienodai. Visgi, aš neįjungiu pačio galingiausio rėžimo. Maža ką 😁

O ką su juo veikti?

Mes mėginom žaisti su kvarciniu smėliu (šitas labai pasiteisino, ypač žiemą, jis galėjo 1-2valandas žaisti, žinoma, po to jau reikia nusiteikti, kad teks siurbti visus kambarius). Taip pat nemažai paruošiau ir atspausdinau įvairių kontūrų ant skaidrių. Pavyzdžiui, žuvys, paukščiai. Yra nemažai priemonių skirtų būtent šviesos stalui (smulkios detalės, raidės, skaičiai, formos, kaladėlės ir t.t.), tačiau man jos buvo neįperkamos. Dalį priemonių susirinkome iš gamtos (pajūrio akmenukai, pagaliukai, džiovintos gėlės, kriauklės), kad įnešti spalvos – pirkome smulkių karoliukų, akmenuku, smulkių detalių. Gerai paieškojus daug ko galima rasti ir namuose – pagaliukai, sagos, skarelės, šukos, žaislai, popierius, siūlai (mes ,,einam iš proto” dėl siūlų!).

Visai neseniai pradėjome labiau siužetinius žaidimus, istorijas. Vėliau matau kaip sūnus atkartoja viską kelias dienas. Kartais tiesiog improvizuojam arba pasiūlom vienas kitam idėją: ,,gal statom namą?”.

Galybę idėjų galima rasti internete. Kiekviena mama jaučia savo vaiką, jo polinkius todėl neįmanoma tiksliai nusakyti ką, kaip ir kur pirkti.

Nesu tikra ar jaunesnis vaikas negu 3 metai žais vienas pats. Bent jau mums taip nebuvo. Tik dabar jis užsiima pats.

Mūsų patirtis labai maloni. Šiemet pradėsime mokytis skaityti, rašyti, skaičiuoti, tai manau staliuką naudosime ne tik kūrybai 🤗 beje, tai priemonė užmegsti stipresnį ryšį su vaiku, paklausyti apie ką jis kalba, svajoja, kaip jaučiasi ir pan. 👨‍👩‍👧‍👦❤️