Dalykai, kuriuos mano vaikai turi žinoti | EKONOMIKA

Pastaruoju metu vis daugiau pažįstamų prasitaria apie baimę dėl pinigų. Taip sparčiai besikeičianti situacija verčia pagalvoti ko tokio reikia žmogui, kad jis jaustųsi saugus?

Turbūt reiktų pradėti nuo fakto, kad tikroji baimė kyla ne dėl pinigų ar sąskaitų kiekio, tačiau tai psichologinė būsena dėl pasitikėjimo stokos, kylančios iš aplinkos. Aš nuolatos save vertinu su kitais ir galvoju, kad jeigu turėsiu daugiau pinigų, tai jausiuosi saugiau, mane vertins labiau ir kils mažiau baimių. Bet žvelgiant realiai, tai pinigai sukuria netikrą saugumo jausmą, nes nežinai kas gali rytoj nutikti su akcijomis, euru ir jau mažiau kas tave vertina dėl tavo sąskaitos banke. Taigi, žmogus nuolatos gyvena kaip mažas gyvūnėlis tamsiame miške.

Ilgai kalbėjome su vyru ta tema ir nutarėme, kad vienas iš dalykų, kuriuos vaikai turi žinoti, kad gyventų pilnatvišką, laimingą gyvenimą, yra ekonomika, kurios pagrindinė valiuta – geri santykiai. Ir čia niekas negali jų apmokęstinti, pakelti palūkanų ar grąsinti, kad atims. Čia gali investuoti ir žinoti, kad tai tikrai 100% atsipirks. Ir svarbiausia, kad tai suteikia žmogui saugumo, užtikrintumo jausmą. Jeigu aš turiu gerus santykius su aplinkiniais, tada net ir baisiausias būsenas išgyvensime kartu kaip geras. Aš nebijosiu.

Todėl ir vaikus ugdome taip, kad sąmoningai suprastų, kad, pavyzdžiui, kaskart pakalbinę senutes kaimynes kieme – suteikia joms daug daugiau, nei pinigai. Taip pat ir su seneliais, kad reikia parodyti dėmesį, pasakyti komplimentą, tai vėliau atsiperka, ir nebūtinai daiktais, bet nuoširdumu, pagalba, išklausymu, pasitikėjimu, palikymu. Ko mums labiausia ir reikia.

Kada, jei ne dabar įdiegti vaikams naujas bendravimo vertybes, kurios parodytų, kad vis didesnis asmeninis indėlis į visuomenę, tau suteiks ir vis didesnį saugumo jausmą, kuris ,,paleis” visas baimes (o jų žmogus turi apie 800!).

Beje, pastebėjau, kad žmonės kaip ir naudojasi šia valiuta, tik galbūt tam neteikia pirmenybės. Man visada, kai draugai paprašo pagalbos, sunku iš jų paimti pinigus, kaip atlygį už mano rūpestį ar nuoširdumą parodžiau. Tiesiog žinai, kad mūsų draugystė visa tai ,,apmoka”. Tad mūsų šeimoje fokusas ant vidinės žmogaus ekonomikos, kuri reikalinga kiekvienam – turinčiam daug, pakankamai ar mažai pinigų. Tokia valiuta visi galime būti milijonieriais ir, svarbiausia, nebijoti to prarasti!