DEŠIMTAINĖ SISTEMA

Įkvėpti Montessori bandėme ir mes į savo mokymosi procesą įsitraukti dešimtainę sistemą.

PRIEMONIŲ GAMYBA

Ryžausi gaminti priemones iš popieriaus, nes mačiau, kad sūnus skaičius moka, bet didesnių skaičių nesuvokia reikšmės. Tai norėjau parodyti visumą ir tokiu būdų parodyti kaip atrodo dešimtainė sistema. Tai tapo savotiška terapija 🙂 Išklotines kirpau sudėjusi po 3 lapus (sutaupė laai daug laiko), klijavau pva klijais, sausi klijai taip „nesukabino“ briaunų. Kiekvieną vakarą prisėsdavau po pusvalandžiui ar valandai ir per savaitę pasigaminau. Tai gamyba bendrai sudėjus laiką man užtruko apie 5 val. (Negaminau tik vienetų, jiems paruošiau pupeles).

Naudojau 200g/m2 popierių, nors aprašyme rašė, kad tinka 160g/m2. Originalios kubelių (golden bead) priemonės pagamintos iš karolių, suvertų ant vielos, o skaičiai – mediniai. Nuostau, jeigu yra galimybė jas įsigyti, nes tai puikus būdas ne tik pamatyti skaičių skirumus, bet ir pajausti svorio skirtumus: vieno karoliuko ir 1000. Bet jau ne kartą minėjau, kad ugdant namuose reikia racionaliai paskirstyti išlaidas, tad nutariau investuoti į tas priemones, kurioms neradau jokių alternatyvų pačiai pasigaminti.

Kubeliai

Kiekvienas skaičius turi turėti atitinakamą kiekį ir popierinių kubelių (1 – vieną, 2 – du, 3 – tris), dėliojant šalia skaičių didesni kubeliai susideda į laiptus, kurie vaikui parodo kaip didėja skaičius. Vienetams naudojome pupeles. Dešimtims, šimtams ir tūkstančiams reikėjo paruošti po 45 vienetus (1+2+3+4+5+6+7+8+9). Viso gavosi 135 lapų. Praktiškai išbandant priemones, tai norėtusi, kad dideji kubeliai (imituojantys 1000) būtų sunkesni, tai jeigu kartočiau procesą, ieškočiau ką įdėti į vidų (gal akmenų :))).

  • Kubelių išklotinės (su visa instrukcija): https://www.creciendoconmontessori.com/2020/02/tutorial-bandeja-de-introduccion-al-sistema-decimal-montessori-diy-html.html

Skaičiai

Korteles naudojame dažnai, tai jeigu būtų galimybių – laminuočiau jas. Ir būtinai dėlioti jas reikia ant kilimėlio, ant medinių grindų slysta… Kažkaip sūnųs pradėjo dėti ant grindų ir nenorėjau nutraukti, bet vėliau jis pats įsitikino, kad reiktų neslįstančio paviršiaus.

  • Skaičių išklotinės: (su visais paaiškinimais ir instrukcija): https://www.creciendoconmontessori.com/2020/05/los-numeros-largos-montessori-con-imprimible-descargable-gratis.html

EIGA

PIRMAS ETAPAS

Prieš atliekant pratima su visais kubeliais, svarbu, kad vaikas jau būtų susipažinęs su dėliojimo sistema. Apie ją rašiau ČIA.

ANTRAS ETAPAS

Susidėjus skaičių korteles, tada prie kiekvieno skaičiaus dedame ir kubelius. Pradedame nuo ir dedame iki 1000. Kaskart sakydami kiek jau padėjome (pvz. reikia sudėti 300,tai ir sakome „vienas šimtas, du šimtai, trys šimtai).

TREČIAS ETAPAS

Jis atliekamas jau, kai vaikas įsisavinas pirmus du etapus. Tada formuojame užduotis, kad vaikui reiktų sudėti tam tikrą skaičių (pvz: 1328). Supažindiname su vienetais, dešimtimis, šimtais, tūkstančiais.

Mes su skaičių kortelėmis jau turime praktikos, tačiau su kubeliais tik pradėjome. Pilnas užsiėmimas reikalauja laiko, kantrybės ir nemažų pastangų, tad svarbu vaiko nespausti, jį palaikyti.

Nesu profesionali Montessori metodo mokytoja, tad visk atliekame taip, kaip suprantu iš Montessori vadovėlių. Norint tikslesnių aprašymų kaip metodiškai dirbti su šiomis ir kitomis šio metodo priemonėmis rekomenduočiau perskaityti Maria Montessori knygą „Metodas“.