NORO NENUSIPIRKSI

Ruošdamasi kitiems metams, skaitinėju priešmokyklinio ugdymo programą. Stengiausi pajausti visą būsimų pasiekimų apimtį ir man vis kliūvo vienas momentas, paminėtas prie kiekvienos kompetencijos – vaikas turi norėti. Vaikas turi norėti kurti, turi domėtis muzika, norėti išreikšti mintis judesiu ar piešdamas, norėti pažinti pasaulį, norėti skaityti, rašyti, norėti bendrauti, norėti klausytis, norėti kalbėti, norėti ieškoti informacijos, norėti sportuoti…

O kur tuos norus ,,nusipirkti”? O kas jeigu vaikas nenori vieno ar kito dalyko? Iš kur apskritai atsiranda norai? Ar galime juos sužadinti? Kaip juos išlaikyti?

Vienas stipriausių įrankių, kurį naudojame – rinkti tinkamą aplinką. Ir tai ne vienkartinis veiksmas. Tai nuolatinis darbas. Jeigu noriu, kad mano vaikuose neišblėstų noras tiems dalykams, kuriems jie turi vidinį potraukį arba tiesiog smalsumą, tada turiu tuos norus nuolatos ,,maitinti”. Tai yra, rinkti atitinkamą aplinką. Jeigu noriu, kad vaikas ugdytų pagarbą ir meilę, pavyzdžiui kūrybai, tada pati turiu ją gerbti, rodyti filmus, knygas, parodas apie vertingus kūrinius, kalbėti ir vengti aplinkų, kurios žemintų tas vertybes. Jeigu sūnus svajoja būti išradėjas, tai jam ir orgnanizuoju tokią aplinką, kurioje skaitysime, kalbėsime, žiūrėsime įvairius išradimus, demonstruosime, kad mums tai irgi įdomu, netgi žaisime ir vaidinsime išradėjus! 

Vaikai labai greitai užsikrečia kitų norais: pamato ir užsimano. Kodėl jiems nematyti prasmingų dalykų, vertingų šaltinių ir panorėti to?

Atlikdami revizija savo vertybėse, savo tiksluose ir ugdymo siekiuose, mes atitinkamai galime organizuoti vaikams aplinką, kuri užims jų mintis, išlaikys kartu išsikeltus siekius ir nepaliks vietos toms nesąmonėms, kurios tik verčia žmogų degraduoti.

Galbūt tikro noro ir nenusipirksime, bet bet kokiu atveju mes nuolatos juos dirbtinai žadiname vieni kitiems per media, savo požiūrį, vertybes ir t.t. Tai tose srityse, kur galiu, norisi prisiimti atsakomybę už mano vaikus supančias aplinkas, kurios jau šiandien nulems kokie vaikai bus rytoj. Man tai geriausia gyvenimo investicija.