Ūgtelėjus vaikams sudėtinga įvesti abstrakčias sąvokas, kurių negali parodyti ar nusakyti žodžiais. Kartais tenka improvizuoti. Vienas taip gimęs užsiėmimas – ,,Šeimos ratas”.
Šiuo žaidimu bandyta priartėti prie sąvokos ,,šeima”. Vaikas źino kas yra mama, tėtis, brolis ar sesuo, bet jis nežino kada mes veikiame kaip šeima, o kada ne. Kada jausmiškai esame kartu, o kada visai nejaučiame vienas kito.
Šeima – tai ne kūnai, ne bendra pavardė, tai bendras taškas tarp šeimos narių, kuris priklauso nuo kiekvieno iš jų. Tai tarsi bendras laukas, kuriame visi jaučiasi saugiai, mylimi, lygūs. Labai svarbu kalbėti apie tai nuo pat mažų dienų, kad paauglystės laikotarpiu nekiltų priekaištų vaikui, kad jis negerbia šeimos. Jis galbūt nežino, kas yra šeima, koks jausmas jai priklausyti ir kokia atsakimybė ja rūpintis.
Taigi pradėkime!
📍Ant popieriaus lapo nupiešiame apskritimą (galima apvesti lėkštė), aplink jį nupiešiame ar suklijuojame šeimos narių portretus.
📍Apskritimas – tai šeimos ratas, kuriame mes jaučiamės gerai, saugiai. Tai bendras laukas tarp mūsų. Čia mes visi svarbūs ir lygūs;
📍Kai mama ruošia vakarienę, ji galvoja apie tėtį, kad jis grįš po darbo pavargęs namo, bus alkanas. Skani vakarienė pradžiugins jį (ir piešiame rodyklę nuo mamos link tėčio);
📍Tada seka pavyzdys ką daro tėtis, kai galvoja apie mamą;
📍Tada pridedami vaikai;
📍Kartojame pavyzdžius, kol jaučiame, jog vaikui darosi aiškiau. Tokiu būdu sukuriamas ,,rodyklių” tinklas tarp šeimos narių, kuris užpildo visą ,,šeimos ratą”;
📍Pridedame, kad svarbiausia, kai galvojame vieni apie kitus tada visi esame šeimos rate. Tik čia esame saugus, stiprūs.
📍Tada pereiname į kitą etapą, brėžiame rodykles nukreiptas į save ir kalbame: (pvz.🙂 Mama galvoja kodėl visi jos nesiklauso ir nedaro ko ji prašo. Kodėl tai galvojimas apie save? Nes ji negalvoja kaip kiti jaučia šią situaciją, ji nori, kad viskas būtų kaip ji nori. Iš to kyla pyktis.)
📍Ir taip su kiekvienu šeimos nariu. Pridedame, kad kai galvojame tik apie save – iškrentame iš rato ir jaučiamės vieniši, silpni;
📍 labai svarbu, kad šeimos nariai nuolatos rūpinasi, kad visi išliktų šeimos rate. Per źaidimus, savo pavyzdžius;
📍Galite kalbėti ir tėvai, ir vaikai. Tokio pokalbio metu atsiskleidžia daug įdomių dalykų patiems apie save, ir vaikai gali iš mūsų mokytis.