JAUSTIS LAISVAI

Kai bendraujame su žmonėmis, dažnai užduodqme jiems tokį klausimą: „Jeigu galėtumėt būti bet koks gyvūnas, kurį pasirinktumėt ir kodėl?“ 

Dauguma žmonių pasirenka paukštį, nes jis gali laisvai skristi kur tik nori, arba katę, nes ji vaikšto, kur tik nori, ir elgiasi kaip nori. 

Akivaizdu, kad laisvė mums visiems atrodo labai patraukli — kas gi nenori būti laisvas?

Kuo daugiau apie tai galvoju, tuo labiau suprantu, kad laisvė kiekvienam reiškia vis kažką skirtingo. Žinoma, paukštis gali skristi kur tik nori, bet ar jis tikrai laisvas? Jis yra saistomas gamtos dėsnių, valdomas instinktų ir išlikimo poreikio. Paukštis tik atrodo laisvas, bet jo pasirinkimai ribojami natūralios gamtos programos.

O jeigu šią idėją pritaikytume mūsų, žmonių, gyvenimuose. Dažnai sakoma, kad tikroji laisvė yra tada, kai darome tai, ką norime. Bet ar tai tikrai laisvė? Jei nuolat vaikomės savo norų, ar esame laisvi, ar tik pavaldūs tiems norams?

Tai gali skambėti keistai iš pirmo žvilgsnio, bet kas jeigu tikroji laisvė slypi tame, kad darome tai, ko nenorime? Kai save priverčiame daryti tai, kas gal nepatinka ar nesinori, bet tada mes išeiname iš prigimties  rėmų. Žmogus seka ne tik savo instinktų ar visuomenės lūkesčių diktuojamu keliu, bet jis turi išmokti priimti sąmoningą sprendimą. Savo, atsieto nuo noro. 

Galbūt būti žmogumi reiškia siekti kažko aukštesnio nei vien tik sekti savo impulsais. Skirtingai nei paukštis, kuris yra susaistytas gamtos dėsnių, mes turime galimybę reflektuoti, pasirinkti gyventi kitaip ir keisti savo norus. Ta prasme, tikroji laisvė gali būti ne tai, kad darome tai, ką norime, bet tai, kad turime galią daryti tai, ko nenorime — nes tai yra teisinga, arba veda prie kažkokio aukštesnio tikslo.

Galiausiai, laisvė nėra vien tik gebėjimas veikti pagal savo norus. Tai gebėjimas juos peržengti, pakilti virš savo natūralių polinkių ir rasti gilesnę prasmę savo pasirinkimuose. Tai tokia laisvė, kurios paukštis, nepaisant viso savo grakštumo ir grožio, niekada nepajus. Ir tai laisvė, kurios, būdami žmonėmis, turėtume siekti.