Nesu biologė, tad į visa tai pažvelgiau paprastos mamos akimis, su ketinimu ,,nupiešti” vaikams bendrą mus supančios gyvosios gamtos paveiklą. 1968m. mokslininkas R.H.Vaitakeris pasiūlė penkių karalysčių klasifikalvimo sistemą. Tai Monerų (kuriai priklauso bakterijos), Protistų, Grybų, Augalų ir Gyvūnų.
Prezentacijai nuotraukas iš interneto peogramėlėje įdėjau į apskritimo rėmą ir atspausdinau. Galima tiesiog atspausdinti nuotraukas ir iškirpti apskritimus, kas labai sudomino vaikus. Daug geriau suveikė nei įprastas staciakampis 😁.

KAIP APIE TAI PAPASAKOTI VAIKAMS?
Pradėjome tiesiog su klausimu kaip jie galvoja kiek pasaulyje egzistuoja gyvų dalykų? Žinoma, sunku tai nusakytu, ir kad būtų lengviau, biologai padalino juos į penkias dideles karalystes.
Monerai:
Bakterija yra pats seniausias žemėje gyvas dalykas. Bakterija priskiriama Monerų karalystei. Bakterija yra mažas organizmas, matomas tik per mikroskopą. Yra gerosios ir blogosios bakterijos. Gerosios bakterijos gamina jogurtą. O vienos iš blogųjų tau sukelia gerklės skausmą.
Protistai:
Protistai yra vienaląsčiai organizmai. Protistai, kaip ir bakterijos, yra labai maži ir, kad juos pamatytum reikia mikroskopo. Diatoma, ameba ir dumbliai yra protistai.
Grybai:
Visi grybai yra organizmai, kurie patys negali pasigaminti sau maisto. Augdami ant maisto paviršiaus jie gauna energijos ir reikiamų medžiagų. Pelėsis, mielės bei grybai priklauso šiai karalystei.
Augalai:
Augalai yra organizmai, kurie gaminasi maistą patys. Jie turi daug ląstelių, kurios yra tiksliai sugrupuotos. Yra labai daug augalų rūšių nuo paprastų iki labai sudėtingų. Kai kuriuos augalus jūs jau žinote, tai sąmanos, paparčiai, žolės, žydintys augalai, medžiai.
Gyvūnai:
Gyvūnai yra daugialąsčiai organizmai, turintys organus. Gyvūnai turi patys ieškoti sau maisto. Jų kūnai maisto negamina. Yra labai daug rūšių gyvūnų nuo paprastų iki labai sudėtingų. Jie skirstomi į gyvūnus su stuburu ar stuburo slanksteliais ir gyvūnus be jų.
Po tokios prezentacijos, kalbėjome apie tai, ką vaikai žino, kas nauja, kas domina. Vartėme knygas ir paprašiau pabandyti nupiešti kas jiems patiko labiausiai. Sūnus pasirinko grybus, o dukra – šunis.
Po kūrybinės dalies išėjome i lauką ieškoti ar tikrai tos 5 karalystės aplink mus 😊. Vaikai pamatė šunį ir ėmė šaukti: ,,mama, radom, jis iš gyvūnų karalystės!” 😂🙈 šeimininkė, žinoma, nesuprato …
Dar vienas svarbus momentas buvo atrasti KUR YRA ŽMOGUS šioje gamtos gyvų organizmų sistemoje. Bet Sūnus net nesuabejojęs atsakė: ,,Gyvūnų. Taigi, žmonės atsirado iš beždźionių, o jos tai gyvūnai”.
Biologine prasme taip, mes gyvūnai, daugialąsčiai organizmai, turintys susirasti patys maisto ir pan. Bet kuo žmogus skiriasi nuo gyvūno palikau ateičiai 😉.