Šis mėnuo buvo savotiškas vaisių nuėjimas. Visus metus iš visų pusių bandėme prieiti prie ugdymo programos, rekomenduojamų gairių ir nors vien tik geri įvertinimai nėra mūsų siekis, malonu, kai sekasi, ar ne?
Aprašydama kiekvieną mėnesį bręstu ir nokstu vis naujoms idėjoms ką rašyti ir kaip, kad mano dienoraštis pasitarnautų kitoms šeimoms. Dar porą metų ir jau dukra pradės tokį pat procesą, o dar vėliau – mažylis, tada labai naudinga bus turėti archyvą.
Beeeet naują formatą paliksiu kitiems metams, o dar kol viskas ,,šviežia”, noriu pasidalinti pagrindiniais dalykais lietuvių kalbos ir matematikos, kuriuos mokykla įvardijo kaip ,,pirmokas turėtų žinoti”. Galbūt tai padės būsimiems pirmokų tėveliams planuoti kitus metus!
LIETUVIŲ KALBA
Tai tik gairės, padedančios įsivertinti save ir vaiką:
- teksto suvokimo testas;
- sakinių diktantas;
- kalbos sandaros pažinimas (garsas, raidė);
- įrašyti praleistus žodžius sakiniuose;
- sakinio pabaigoje kas rašoma taškas, klaustukas ar šauktukas;
- žodžiai, atsakantys į klausimus: Ką veikia? Ką veikė? Kur? Ką? Ko daug?
- Pagal paveikslėlius parašyti tinkamus žodžius;
- dvibalsiai;
- sugalvoti sakinį pagal pavyzdį;
- mažybiniai žodžiai;
- antonimai.
Šį mėnesį pagrindinis darbas vyko kartojant visų metų žinias. Skaitėm, rašėm, džiaugėmės ir verkėm. Galiausiai, rezultatai apstulbino mokytoją, kuri labai didžiavosi mūsų įdirbiu. Maloniausia buvo ne įvertinimo balas, o įdėtų pastangų įvertinimas.
MATEMATIKA
Matematikos metų, sakyčiau, patys pagrindiniai dalykai (tai tik gairės, padedančios įsivertinti save ir vaiką):
- palyginti skaičius (iki 100);
- sudėties ir atimties veiksmai iki 100;
- kairė ir dešinė;
- geometrinės figūros;
- tekstiniai uždaviniai;
- kiek valandų rodo laikrodis rodo;
- atkarpos ilgis (nubrėžti, pamatuoti, apskaičiuoti skirtumą);
- diagrama;
- skaičiavimai su pinigais.
Kaip ir lietuvių kalbai, taip ir matematikai skyrėme savo laiką kartojimui, įvairiems žaidimams, neatsakytiems klausimams.
PASAULIO PAŽINIMAS
Su pasaulio pažinimu buvo kiek laisviau. Nors tikrai nelengva buvo apipavidalinti tas temas, kurias išmoksti gyvendamas, o ne klasės suole.
Šį mėnesį sūnus tęsė savo gamtos dienoraščio pildymą. Žaviuosi kaip atsakingai renka medžiagą. O aš savo ruoštu kūrenu jo idėją: paprašau parodyti, pasiūlau ką nors, apsimetu, kad nežinau ir pan.
Visi sujudome sodininkystės srityje. Vaikams patiko knyga ,,Kakė Makė. Sodo detektyvas”.
MENAI
Menas ir inžinerija šį mėnesį tarnavo gamtos pažinimui. Ir vaiko asmeniniams projektams.
Papuošalas Vandens sistema po smėliu Lentyna Madeiros oro uostas
FOTOAPARATAI
POPIERINIAI RĖMELIAI
AKRILAS | DAŽYTI AKMENYS
AUGALŲ LIPDUKAI
EMOCIJOS IR ŽMOGUS
Vienos mėgstamiausių mano vaikų veiklų, kurios paliečia jų jausmus, malonias ar nemalonias patirtis. Tokių veiklų metu vaikai nejausdami papasakoja kas juos neramina ir kas jiems aktualu.
TAŠKELIAI
KAI BORUŽĖLĖ ATNEŠA ŽINIĄ…
VISKAS VIENAME DELNE…
PAPILDOMA INFORMACIJA
Kas nesusidūrė su ugdymu šeimoje praktiškai, tas manęs klausia ,,o kaip viskas?”
Pirmiausia, pradėčiau nuo to, kad kaip ir kiekvienas žmogus yra unikalus, taip ir kiekvienos šeimos ugdymas yra unikalus. Pirmieji treji ar ketveri metai yra paieškos metai, kuomet ieškai sau tinkamos formos. Paradoksas, kad, kai atrodo jau atradai, vaikai paauga ir pasikeičia. Bet tada ir tu keitiesi. Niekada nestovi vietoje. Įdomu.
Kalbant apie formalumus, tai nesi toks nepriklausomas. Lietuvoje įstatymas toks, kad už tave turi laiduoti tavo pasirinkta mokykla. Ne kiekviena mokykla teikia tokias paslaugas. O ir ne visos suteikiančios tokią galimybę yra tinkamos.
Todėl renkantis mokyklą labai svarbu žinoti kokiomis vertybėmis ji vadovaujasi ir svarbiausia paklausti, koks jos požiūris į ugdymą šeimoje. Dažnai valstybinės mokyklos turi daug griežtesnį požiūrį, joms svarbu būna mokinio pažymiai, yra tokių, kurios nori, jog tėvai padarytų mokyklą namuose. Bet ugdymas šeimoje nėra mokykla namuose! Apie tai rašiau ČIA.
Su mokykla tenka bendrauti fiziškai mažiausiai du kartus per metus, kuomet vaikas atlieka žinių patikrinimo testus. Kiekviena mokykla turi savo tvarką. Girdėjau iš šeimų, kad yra mokyklų, į kurias reikia atvykti kas tris mėnesius kelioms dienoms, kitos – organizuoja edukacijas, žygius ir pan..
Mokslo metų bėgyje kas dvi savaites tėvai pildo ataskaitas kas buvo mokoma, ką vaikas išmoko. Kadangi aš mąstau rašydama, tai man labai gerai tos ataskaitos sudėlioja viską į struktūras.
Mokykla teikia konsultacijas (jos nėra privalomos). Su laiku vistiek klausimų kyla.
Ugdymas šeimoje su valstybine mokykla nekainuoja nieko. Su privačia – priklauso nuo mokyklos. Paprastai yra stojimo mokestis (100-200€) ir tada mėnesio mokestis (50-100€). Tikslią informaciją gali pateikti tik mokykla.
KAIP PRADĖTI?
Svarbiausias dalykas nuo ko pradėčiau, tai klausimas: ,,Kodėl tai darome?”. Ugdymas šeimoje nebus visada kaip sviestu pateptas. Todėl labai svarbu turėti vidinės motyvacijos ir bent keletą žmonių, kurie palaikys: padrąsins, pagirs.
Nusprendus ugdyti šeimoje – laikas ruošti dokumentus. SVARBU viską susitvarkyti iki BIRŽELIO 1! Kokius ir iš kur labai detaliai aprašyta Ugdymo šeimoje asociacijos tinlapyje: https://ugdymasseimoje.lt/pradedantiems/. Tarp kitko, asociacija sukūre ir labai informatyvią brošiūrą. Galime paskaityti pdf formatu: https://ugdymasseimoje.lt/us-atmintine-pradedantiesiems/.
Kol laukėme pažymų iš savivaldybės ir vaikų teisių skyriaus, rinkomės mokyklą. Didelis ačių Ugdymo šeimoje asociacijai už organizavimą ir pokalbius su privačiomis mokyklomis, kurios palaiko šia ugdymo formą. Taigi, mokyklų pasisakymai: Mokyklų pristatymai
Dar vienas perliukas iš asociacijos- vebinarų ciklas apie ugdymą šeimoje. Daug daugiau informacijos negu aš parašiau. Verta perklausyti: https://ugdymasseimoje.lt/vebinaru-ciklas-apie-ugdyma-seimoje/
Asociacijos liaupsėjimas gal skamba kaip reklama, bet tikrai nežinau patikimesnio šaltinio kaip UŠ asociacija, kuri stipriai prisidėjo prie ugdymo šeimoje įstatymo priėmimo ir viešinama inforormacija yra patikrinama keletos žmonių.
Tai tiek to sudėtingumo, o visa kita – gyvenimo tikrumas, mokykla, atradimai, galimybė būti šalia vaikų ir vyro, suteikti jiems užtikrintumo, kad visada bus kas juos išklausys. Daug visko bandėm, ne viskas pavyko, bet dalinamės kaip gali atrodyti pirmoko metai:
O jeigu vis dar yra abejonė, kad ugdymas šeimoje yra mokykla namuose…
UGDYMAS ŠEIMOJE NĖRA MOKYKLA NAMUOSE
Sėkmės ir ačiū už palaikymą!