Kai kyla milijonai norų ir jie tampa nevaldomi – tai laikais padėti vaikams suprasti kas čia vyksta. Tad ir užsiėmimo tikslas pažinti žmogaus prigimtį – nuolatinį norą kažką gauti ir jaustis gerai.
,,APŠILIMAS”
Pradėjome nuo žaidimo apie norus. Vienas dalyvis sugalvoja norą (ko dabar norėtų), o kiti turi atspėti. Galima užduoti 10 klausimų, į kuriuos pirmasis dalyvis atsako ,,taip” arba ,,ne”. Jeigu nepavyksta atsakyti – pirmasis dalyvis pasako savo norą garsiai ir išrenka kitą dalyvį. Ir taip kol sudalyvauja visi.
SUSIPAŽINKITE, TAI NORIU NORIU MONSTRIUKAS!
,,Mūsų šiandienos tema labai įdomi, kuri nulemia visą mūsų gyvenimą. Jeigu suprasime šį vieną dalyką, tada mūsų gyvenimas taps lengvesnis ir laimingesnis!
Šiandien mes kalbėsime apie žmogaus prigimtį ir mūsų norus – ir pavadinkime tai ,,Noriu noriu monstriuku”.
Ar kada pagalvojote kodėl jūs visada kažko norite? Ir kodėl skirtingi žmonės nori skirtingų dalykų? O kas nutinka kai mūsų skirtumai priverčia mus pyktis ir užgauti vienas kitą? Ar mes galime kažką pakeisti?
Tai apie tai šiandien ir pasikalbėsime. Bet prieš pradėdami truputi pasismaginkime!
- Ar gali padaryti juokingą veidą, kad parodytum kaip tu manai Noriu noriu monstriukas atrodo? (Vaikai rodo įvairias mimikas).
- O dabar gal nupieškime jį? (Vaikai piešia)
NORAI
Po atpalaiduojančio žaidimo, grįškime prie temos. Dabar bus bendras aptarimas (minčių pasidalinimas). Svarbu, kad vaikai pasistenktų tikrai ,,įeiti” į klausimus, neskubinkime jų.
,,Vaikai, kaip manote ar kažko nuolatos norėti yra gerai ar blogai? Ir kodėl mes visada norime tiek daug skirtingų dalykų? (Atsako vaikai)
O kas jeigu viskas būtų atvirkščiai – mes nenorėtume nieko? Kaip manote, koks būtų jausmas? (Atsako vaikai).
Patyrinėkime tai plačiau, apžvelgdami dalykus, kurių mes norime.“
Rodome vaikams apie 10 skaidrių su įvairiais paveikslėliais, kuriuose pavaizduoti dalykai, kurių vaikai dažniausiai nori. Kaskart parodydami skaidre, paprašykime vaikų parodyti ar jie norėtų to, kas pavaizduota skaidrėje (nykštys į viršų – taip, noriu, nykštys žemyn – ne, nenoriu, suspaustas kumštis – galbūt).
Tada klausiame: ,,kaip jautėtės pamatę šiuos paveikslėlius? Ar buvo kažkas, ko jūs nenorėjote? O ar norėjote kažko anksčiau negu pamatėte paveikslėlį?”
Tada tęsiame su kita serija skaidrių, kuriose jau pavaizduoti dalykai, kuriems jau reikia pastangų arba nėra tokie malonūs kaip, pavyzdžiui, ledai! Vaikai vertina ta pačia sistema: noriu, nenoriu, galbūt.
Būtinai aptariame savo pojūčius:
- Kuo skyrėsi antrasis paveikslėlių rinkinys? Kaip jautėtės jį matydami?
- Ar pastebėjote, kad kas nors grupėje norėjo to paties? Kodėl mes norime skirtingų dalykų?
Galima padaryti pertraukėlę. Mano vaikams taip patiko, kad nenorėjo pauzės 😊.
NORŲ LYGIAI | FILMAS ,,ŠOKOLADO FABRIKAS“
Mes su vaikais esame matę šį filmą (Čarlis ir šokolado fabrikas), tad buvo nesudėtinga sugrįžti prie pagrindinių personažų. Jie labai puikiai parodė kokie pagrindiniai norų lygiai egzistuoja žmoguje:
- maistas, kūnas;
- daiktai, pinigai;
- šlovė, garbė;
- žinios.
Skaidrę galima rasti: https://drive.google.com/file/d/1rsBky1sBHPkmOETLMjuv1yN7JL0fiUaK/view?usp=drivesdk
,,Taigi, visi norai, kuriuos jaučiame gali būti suskirstyti į šiuos (rodome paveikslėlį).
Ir nėra blogai, kad mes juos turime. Tai dalis mūsų prigimties ir kai išmokstame juos suderinti, suvalansuoti, tada šie norai nėra nei geri, nei blogi. Jie tiesiog yra.
Pažiūrėkime vaizdo įrašą apie keturis veikėjus (iš filmo ,,Čarlis ir šokolado fabrikas”). Šiame klipe matysime kaip tie keturi veikėjai atitinka keturis norų lygius.
Willy Wanka and the Chocolate Factory – The Four Rotten Children
O dabar pažaiskime! Kuris veikėjas kuriam lygiui atitinka (naudojame tą paveiksliuką su širdimi). “
Po žaidimo:
,,Kaip manote ar rytoj būtume laimingi, jeigu viską, ko tik norime, gautume šiandien? Ar tai sustabdytų mus nuo naujų norų? (Vaikai atsakinėja)
Šiandien mes kalbėjome apie visus mūsų norus. Viską gyvenime darome tam, kad užpildytume vieną ar kitą norą. Iš viso yra keturios pagrindiniai norų lygiai, kuriuos matėme vaizdo įraše. Galbūt norite pasidalinti ką naujo šiandien sužinojote?”
Štai tokia buvo mūsų pažintis su norais, kuriuos surūšiavus, pasidaro kur kas aiškiau 😌.